Relacja z I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Współczesne Koncepcje Zarządzania Publicznego” pt. „Wyzwania modernizacyjne sektora publicznego”, Dobczyce, 13-15 października 2016
W dniach 13-15 października 2016 r. w Dobczycach odbyło się wyjątkowe wydarzenie: I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Współczesne Koncepcje Zarządzania Publicznego”. Hasłem przewodnim tej edycji były „Wyzwania modernizacyjne sektora publicznego”.
O wyjątkowości tej konferencji świadczą dwa główne powody. Pierwszym z nich jest skład organizatorów. Stanowili go przedstawiciele trzech katedr, dwóch z Wydziału Zarządzania: Katedry Metod Organizacji i Zarządzania oraz Katedry Zachowań Organizatorskich oraz jednej z Wydziału GAP: Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej we współpracy z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej. Przedsięwzięcie miało charakter międzywydziałowy, łączący zainteresowania badawcze realizowane w dwóch jednostkach Uniwersytetu Ekonomicznego.
Drugim powodem oryginalności konferencji była podjęta tematyka. Podstawowym zagadnieniem, wokół którego toczyły się debaty były koncepcje zarządzania publicznego. Na krajowej mapie konferencji i seminariów nie było do tej pory wydarzenia wprost dedykowanego tej kwestii. O zapotrzebowaniu na konferencję o takiej tematyce świadczy liczba uczestników: w wydarzeniu wzięło udział łącznie 70 osób reprezentujących różne ośrodki naukowe (głównie wydziały zarządzania uniwersytetów ekonomicznych i politechnik) z różnych miast Polski (m.in. Białystok, Częstochowa, Gdańsk, Kielce, Kraków, Łódź, Poznań, Siedlce, Warszawa, Wrocław). Swoją reprezentację miały także organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne.
Główną, merytoryczną osią Konferencji były problemy występujące w organizacjach publicznych. Organizatorzy postawili sobie za cel prezentację najnowszych trendów, koncepcji, modelów opisujących i wyjaśniających różne aspekty tego zagadnienia. Założono, że proponowana tematyka oraz sposób jej prezentacji przyczyni się do rozwoju praktycznego wymiaru zarządzania publicznego i wzbogaci wiedzę uczestników o funkcjonowaniu i doskonaleniu organizacji sektora publicznego. Ważnym elementem merytorycznym były sesje panelowe, na których zostały zaprezentowane aspekty metodologiczne omawianych zagadnień. Analizując wystąpienia na sesjach plenarnych i tematycznych można stwierdzić, iż cel ten został osiągnięty.
Oprócz celu naukowego przedstawionego powyżej, zamierzeniem organizatorów było, aby ta konferencja stała się forum wymiany wiedzy i doświadczeń między osobami zajmującymi się teoretycznymi i praktycznymi zagadnieniami związanymi z zarządzaniem publicznym. Zamierzeniem było powiązanie nauki z praktyką pozwalające na wykorzystanie potencjalnych możliwości w kreowaniu projektów badawczych dostosowanych do potrzeb organizacji działających w sferze publicznej.
Organizatorzy określili następujące główne bloki tematyczne:
- Paradygmaty zarządzania publicznego.
- Instrumenty zarządzania publicznego.
- Obszary rozwoju organizacji publicznych.
- Procesy, struktury i systemy zarządzania organizacji publicznych.
- Przywództwo w organizacjach publicznych.
- Przedsiębiorczość publiczna.
- Sprawność funkcjonowania organizacji publicznych.
- Innowacje w sektorze publicznym.
- Technologia informatyczna w sektorze publicznym.
- Relacje z interesariuszami.
- Współpraca międzysektorowa.
- Ekonomia społeczna i przedsiębiorczość społeczna.
Konferencję rozpoczął prof. dr hab. Janusz Czekaj, Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju UEK, wystąpili prof. UEK dr hab. Bogusz Mikuła, Dziekan Wydziału Zarządzania i prof. UEK dr hab. Stanisław Mazur, Dziekan Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej.
Na otwierającej obrady sesji plenarnej wystąpiło czterech prelegentów. Jako pierwszy referat wygłosił prof. dr hab. Jerzy Hausner (UEK). Tematem jego wystąpienia było Miasto-Idea, co nawiązywało do głoszonej przez Pana Profesora szerszej koncepcji ekonomii wartości, której dedykowano pierwszy Międzynarodowy Kongres Open Eyes Economy Summit, który odbył się w Krakowie w listopadzie 2016 r. Następnym prelegentem był prof. dr hab. Tadeusz Markowski z UŁ prezentujący zagadnienia rozwoju funkcjonalnego i planowania zintegrowanego. Pan Profesor dowodził, że jako kraj, bez zintegrowania procedur planistycznych i decyzyjnych z procesami gospodarczymi i społecznymi, nie osiągniemy poprawy ładu przestrzennego. Trzecim prelegentem był prof. UMCS dr hab. Jan Chadam, Prezes Zarządu spółki Polska LNG S.A, który w swoim wystąpieniu przedstawił zagadnienie kapitału intelektualnego w kontekście wartości przedsiębiorstwa. Prof. Chadam argumentował, że brak umiejętności budowania, a w szczególności wykorzystywania kapitału intelektualnego oraz niski poziom zaufania będzie podstawowym ograniczeniem wychodzenia z pułapki średniego dochodu. Ostatnie wystąpienie w sesji plenarnej dotyczyło praktycznych problemów zarządzania przedsiębiorstwem komunalnym w obliczu zmieniających się przepisów prawnych. Pan Piotr Ziętara, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Zarządzający Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, w swojej prezentacji zademonstrował jak złożonym zagadnieniem jest opracowanie budżetu i kalkulacja cen usług w zależności od zmian czynników zewnętrznych.
Po sesji plenarnej odbywały się sesje tematyczne. Każdy z uczestników konferencji otrzymał możliwość wystąpienia, dlatego obrady podzielono na równoległe moderowane sesje, w trakcie których prezentowano i omawiano założenia referatów.
Uczestnicy I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Współczesne Koncepcje Zarządzania Publicznego” fot. Aneta Żurek |
Oprócz części merytorycznej zapewniono też tzw. „część rekreacyjną”, którą stanowiło zwiedzanie zapory na Jeziorze Dobczyckim, rejs statkiem po tym akwenie i zwiedzanie Zakładu Uzdatniania Wody Raba. Można było przekonać się jak w praktyce realizowane są niektóre z idei przedstawianych podczas konferencji.
Warto też wspomnieć o warsztatach metodologicznych pt. „Jakość danych i jakość badań w zarządzaniu publicznym” zorganizowanych w dniu poprzedzającym konferencję. Podczas warsztatów prowadzonych przez dr Annę Pawlinę i moderowanych przez prof. UEK dr hab. Marka Ćwiklickiego poruszono fundamentalną kwestię jaką jest jakość danych rozpatrywane z punktu widzenia planowania badań. Prowadzący oraz uczestnicy warsztatów próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: jak spełnić klasyczne kryteria empirycznych nauk społecznych, tj. rzetelność, trafność i obiektywizm w badaniach nad zarządzaniem publicznym? Jest to istotne zwłaszcza w kontekście stwierdzenia, że praktycy, szacując jakość wyników i procedur badawczych, przyjmują inne standardy i kryteria niż badacze; oraz jak zapewniać jakość badań jakościowych, które w naukach o zarządzaniu wykazują zmienny i emergentny charakter?
Jednym z istotnych punktów konferencji był także konkurs na najlepszy referat naukowy (original paper) oparty na wynikach badań empirycznych i przeglądowy (review paper). W pierwszej kategorii najwięcej głosów Kapituły Konkursu uzyskał tekst opracowany przez mgr Wojciecha Kowalika (AGH, Kraków) pt. „Partycypacja w zarządzaniu organizacjami publicznymi na przykładzie gminnych instytucji kultury”. W drugiej kategorii nagrodę otrzymał duet autorski dr inż. Dominika Bąk-Grabowska i prof. dr hab. Jan Lichtarski (UE we Wrocławiu) za tekst pt. „Zarządzanie publiczne – rozważania o granicach”. Nagrody ufundowane przez Księgarnię ABI-IPS i Polskie Wydawnictwo Naukowe zostały wręczone podczas uroczystej kolacji pierwszego dnia konferencji.
Wszystkie referaty zgłoszone na konferencję poddane zostały podwójnej ślepej recenzji. Na bazie przygotowanych referatów konferencyjnych opracowano artykuły lub rozdziały w monografii. Wybrane teksty ukażą się w „Zarządzaniu Publicznym” nr 2/2017, w „Zeszycie Naukowym Uniwersytetu Ekonomicznym w Krakowie” nr 12/2016 (w druku) oraz w monografii pt. „Współczesne koncepcje zarządzania publicznego. Wyzwania modernizacyjne sektora publicznego” pod redakcją Marka Ćwiklickiego, Marka Jabłońskiego i Stanisława Mazura. Książka jest dostępna w wersji elektronicznej za darmo na stronie internetowej konferencji: koncepcje.uek.krakow.pl jak również na stronie Fundacji GAP.
Patronat honorowy nad Konferencją objął Pan Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego.
Opracował:
dr hab. Marek Ćwiklicki, prof. nadzw. UEK
Zakład Zarządzania Organizacjami Publicznymi
Wydział Gospodarki i Administracji Publicznej
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie